London - Defending champion Angelique Kerber reached the Wimbledon second round on Tuesday with a 6-4, 6-3 win over fellow German Tatjana Maria.
Fourth seed Kerber, who defeated Serena Williams to capture her third major, will face lucky loser Lauren Davis of the United States for a place in the last 32.
Wimbledon results on Tuesday (x denotes seeding):
Men
1st round
Sam Querrey (USA) bt Dominic Thiem (AUT x5) 6-7 (4/7), 7-6 (7/1), 6-3, 6-0
Gilles Simon (FRA x20) bt Salvatore Caruso (ITA) 7-6 (9/7), 6-3, 6-2
Dan Evans (GBR) bt Federico Del Bonis (ARG) 6-3, 7-6 (7/5), 6-3
Nikoloz Basilashvili (GEO x18) bt James Ward (GBR) 2-6, 4-6, 6-4, 6-4, 8-6
Jo-Wilfried Tsonga (FRA) bt Bernard Tomic (AUS) 6-2, 6-1, 6-4
Nick Kyrgios (AUS) bt Jordan Thompson (AUS) 7-6 (7/4), 3-6, 7-6 (12/10), 0-6, 6-1
Kei Nishikori (JPN x8) bt Thiago Monteiro (BRA) 6-4, 7-6 (7/3), 6-4
Cameron Norrie (GBR) bt Denis Istomin (UZB) 6-2, 6-4, 6-4
Steve Johnson (USA) bt Albert Ramos (ESP) 6-4, 6-2, 6-3
Alex De Minaur (AUS x25) bt Marco Cecchinato (ITA) 6-0, 6-4, 7-6 (7/5)
Matteo Berrettini (ITA x17) bt Aljaz Bedene (SLO) 3-6, 6-3, 6-2, 7-6 (7/3)
Marcos Baghdatis (CYP) bt Brayden Schnur (CAN) 6-2, 6-4, 6-4
Women
1st round
Ashleigh Barty (AUS x1) bt Saisai Zheng (CHN) 6-4, 6-2
Alison Van Uytvanck (BEL) bt Svetlana Kuznetsova (RUS) 6-4, 4-6, 6-2
Harriet Dart (GBR) bt Christina McHale (USA) 4-6, 6-4, 6-4
Kaia Kanepi (EST) bt Stefanie Voegele (SUI) 5-7, 7-5, 6-4
Belinda Bencic (SUI x13) bt Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-2, 6-3
Lauren Davis (USA) bt Kateryna Kozlova (UKR) 6-3, 6-2
Angelique Kerber (GER x5) bt Tatjana Maria (GER) 6-4, 6-3
Laura Siegemund (GER) bt Katie Swan (GBR) 6-2, 6-4
Barbora Zahlavova (CZE) bt Lesya Tsurenko (UKR x32) 6-3, 6-2
Elise Mertens (BEL x21) bt Fiona Ferro (FRA) 6-2, 6-0
Monica Niculescu (ROU) bt Andrea Petkovic (GER) 2-6, 6-2, 7-5
Tamara Zidansek (SLO) bt Eugénie Bouchard (CAN) 6-3, 5-7, 8-6
Wang Qiang (CHN x15) bt Vera Lapko (BLR) 6-2, 6-2
Sloane Stephens (USA x9) bt Timea Bacsinszky (SUI) 6-2, 6-4
Wang Yafan (CHN) bt Tereza Martincova (CZE) 6-2, 7-5
Katerina Siniaková (CZE) bt Ekaterina Alexandrova (RUS) 2-6, 6-1, 6-1
Johanna Konta (GBR x19) bt Ana Bogdan (ROU) 7-5, 6-2
Magda Linette (POL) bt Anna Kalinskaya (RUS) 6-0, 7-6 (11/9)
Kristina Mladenovic (FRA) bt Vitalia Diatchenko (RUS) 7-5, 6-7 (4/7), 6-2