Cape Town - Caster Semenya cruised to a personal best win in the women's 1 000m at the IAAF Diamond League in Rabat, Morocco on Friday evening.
The Olympic 800m champion shattered her own record by stopping the clock in a time of 2:31.01 - eclipsing her previous best of 2:35.43.
American duo Ce'Aira Brown finished second in a time of 2:35.85 and Kaela Edwards in 2:36.13.
It was the perfect tonic for Semenya, who, off the track, has turned to the Court of Arbitration for Sport (CAS) in her challenge of IAAF rules on testosterone occurring in female athletes that are to be introduced on November 1.
Meanwhile, Dominique Scott-Efurd finished ninth in the women's 5 000m in a time of 15:11.65 as Kenya's Hellen Obiri finished first in a time of 14:21.75.
The third and final South African athlete in action in the north African city, Zarck Visser, finished sixth in the men's long jump with the best jump of 7.79m.
The 10th leg of the IAAF Diamond League takes place in London from July 21-22.
Main results from the Rabat Diamond League athletics meet on Friday:
Women
800m
1. Francine Niyonsaba (BDI) 1:57.90
2. Natoya Goule (JAM) 1:58.33
3. Rababe Arafi (MAR) 1:58.84
1 000m
1. Caster Semenya (RSA) 2:31.01
2. Ce'Aira Brown (USA) 2:35.85
3. Kaela Edwards (USA) 2:36.13
5 000m
1. Hellen Obiri (KEN) 14:21.75
2. Sifan Hassan (NED) 14:22.34 (ER)
3. Letesenbet Gidey (ETH) 14:23.14
100m hurdles
1. Brianna McNeal (USA) 12.51
2. Sharika Nelvis (USA) 12.58
3. Christina Manning (USA) 12.72
High jump
1. Mirela Demireva (BUL) 1.94m
2. Yuliya Levchenko (UKR) 1.94
3. Mariya Lasitskene (RUS) 1.90
= Kateryna Tabashnyk (UKR) 1.90
Triple jump
1. Caterine Ibarguen (COL) 14.96m
2. Kimberly Williams (JAM) 14.47
3. Tori Franklin (USA) 14.42
Shot put
1. Christina Schwanitz (GER) 19.40m
2. Aliona Dubitskaya (BLR) 19.21
3. Valerie Adams (NZL) 18.93
Men
100m
1. Christian Coleman (USA) 9.98
2. Ronnie Baker (USA) 9.98
3. Noah Lyles (USA) 9.99
4. Michael Rodgers (USA) 10.01
5. Reece Prescod (GBR) 10.09
400m
1. Akeem Bloomfoeld (JAM) 44.33
2. Abdalleleh Haroun (QAT) 44.69
3. Matthew Hudson-Smith (GBR) 44.79
1 500m
1. Brahim Kaazouzi (MAR) 3:33.22
2. Filip Ingebrigtsen (NOR) 3:33.40
3. Ayanleh Souleiman (DJI) 3:33.42
3 000m
1. Yomif Kejelcha (ETH) 7:32.93
2. Birhanu Balew (BRN) 7:34.26
3. Stewart McSweyn (AUS) 7:34.79
3 000m steeplechase
1. Benjamin Kigen (KEN) 8:06.19
2. Chala Beyo (ETH) 8:07.27
3. Soufiane El Bakkali (MAR) 8:09.58
Long jump
1. Tajay Gayle (JAM) 8.09m
2. Marquis Dendy (USA) 8.05
3. Jarrion Lawson (USA) 8.03
Pole vault
1. Sam Kendricks (USA) 5.86m
2. Pawel Wojciechowski (POL) 5.80
3. Timur Morgunov (RUS-ANA) 5.80
Javelin
1. Magnus Kirt (EST) 89.75m
2. Andreas Hofmann (GER) 88.58
3. Jakub Vadlejch (CZE) 85.31