London - Draw for the first round of the women's singles at Wimbledon, the third Grand Slam event of the season which gets underway at the All England Club on Monday (x denotes seeded player).
TOP HALF:
Vesna Dolonc (SRB) v Tsvetana Pironkova (BUL)
Hsieh Su-Wei (TPE) v Virginie Razzano (FRA)
Stphanie Foretz Gacon (FRA) v Monica Niculescu (ROM x29)
Petra Cetkovska (CZE x23) v Vania King (USA)
Sloane Stephens (USA) v Karolina Pliskova (CZE)
Bojana Jovanovski (SRB) v Eleni Daniilidou (GRE)
Petra Martic (CRO) v Sabine Lisicki (GER x15)
Vera Zvonareva (RUS x12) v Mona Barthel (GER)
Edina Gallovits-Hall (ROM) v Silvia Soler-Espinosa (ESP)
Chang Kai-Chen (TPE) v Andrea Hlavackova (CZE)
Kim Clijsters (BEL) v Jelena Jankovic (SRB x18)
Christina McHale (USA x28) v Johanna Konta (GBR)
Lesia Tsurenko (UKR) v Mathilde Johansson (FRA)
Ekaterina Makarova (RUS) v Alberta Brianti (ITA)
Lucie Hradecka (CZE) v Angelique Kerber (GER x8)
Agnieszka Radwanska (POL x3) v Magdalena Rybarikova (SVK)
Venus Williams (USA) v Elena Vesnina (RUS)
Iveta Benesova (CZE) v Heather Watson (GBR)
Jamie Lee Hampton (USA) v Daniela Hantuchova (SVK x27)
Nadia Petrova (RUS x20) v Maria Elena Camerin (ITA)
Timea Babos (HUN) v Melanie Oudin (USA)
Tamarine Tanasugarn (THA) v Anna Tatishvili (GEO)
Camila Giorgi (ITA) v Flavia Pennetta (ITA x16)
Li Na (CHN x11) v Ksenia Pervak (KAZ)
Sorana Cirstea (ROM) v Pauline Parmentier (FRA)
Naomi Broady (GBR) v Lourdes Dominguez Lino (ESP)
Alexandra Cadantu (ROM) v Maria Kirilenko (RUS x17)
Peng Shuai (CHN x30) v Sandra Zaniewska (POL)
Jarmila Gajdosova (AUS) v Ayumi Morita (JPN)
Arantxa Rus (NED) v Misaki Doi (JPN)
Carla Suarez Navarro (ESP) v Samantha Stosur (AUS x5)
BOTTOM HALF:
Serena Williams (USA x6) v Barbora Zahlavova Strycova (CZE)
Johanna Larsson (SWE) v Melinda Czink (HUN)
Vera Dushevina (RUS) v Aleksandra Wozniak (CAN)
Stephanie Dubois (CAN) v Zheng Jie (CHN x25)
Lucie Safarova (CZE x19) v Kiki Bertens (NED)
Chanelle Scheepers (RSA) v Yaroslava Shvedova (KAZ)
Laura Pous-Tio (ESP) v Anne Keothavong (GBR)
Coco Vandeweghe (USA) v Sara Errani (ITA x10)
Dominika Cibulkova (SVK x13) v Klara Zakopalova (CZE)
Olga Govortsova (BLR) v Annika Beck (GER)
Polona Hercog (SLO) v Kristyna Pliskova (CZE)
Laura Robson (GBR) v Francesca Schiavone (ITA x24)
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS x31) v Sofia Arvidsson (SWE)
Patricia Mayr-Achleitner (AUT) v Varvara Lepchenko (USA)
Elena Baltacha (GBR) v Karin Knapp (ITA)
Akgul Amanmuradova (UZB) v Petra Kvitova (CZE x4)
Caroline Wozniacki (DEN x7) v Tamira Paszek (AUT)
Aliz Cornet (FRA) v Nina Bratchikova (RUS)
Greta Arn (HUN) v Galina Voskoboeva (KAZ)
Yanina Wickmayer (BEL) v Svetlana Kuznetsova (RUS x32)
Roberta Vinci (ITA x21) v Ashleigh Barty (AUS)
Urszula Radwanska (POL) v Marina Erakovic (NZL)
Mirjana Lucic (CRO) v Alexandra Panova (RUS)
Casey Dellacqua (AUS) v Marion Bartoli (FRA x9)
Ana Ivanovic (SRB x14) v Maria Jose Martinez Sanchez (ESP)
Kimiko Date-Krumm (JPN) v Kateryna Bondarenko (UKR)
Anastasiya Yakimova (BLR) v Mandy Minella (LUX)
Shahar Peer (ISR) v Julia Goerges (GER x22)
Anabel Medina Garrigues (ESP x26) v Simona Halep (ROM)
Jana Cepelova (SVK) v Kristina Mladenovic (FRA)
Irina-Camelia Begu (ROM) v Romina Oprandi (SUI)
Irina Falconi (USA) v Victoria Azarenka (BLR x2)