London - Draw made on Friday for the men's singles first round at Wimbledon which gets underway at the All England Club on Monday (x denotes seeded player):
TOP HALF
Novak Djokovic (SRB x1) v Florian Mayer (GER)
Bobby Reynolds (USA) v Steve Johnson (USA)
Blaz Kavcic (SLO) v Jan-Lennard Struff (GER)
Ryan Harrison (USA) v Jeremy Chardy (FRA x28)
Gilles Simon (FRA x19) v Feliciano Lopez (ESP)
Ricardas Berankis (LTU) v Paul-Henri Mathieu (FRA)
Wayne Odesnik (USA) v Jimmy Wang (TPE)
Dmitry Tursunov (RUS) v Tommy Haas (GER x13)
Richard Gasquet (FRA x9) v Marcel Granollers (ESP)
Andreas Haider-Maurer (AUT) v Go Soeda (JPN)
James Blake (USA) v Thiemo de Bakker (NED)
Bernard Tomic (AUS) v Sam Querrey (USA x21)
Kevin Anderson (RSA x27) v Olivier Rochus (BEL)
Philipp Petzschner (GER) v Michal Przysiezny (POL)
Daniel Brands (GER) v Daniel Gimeno Traver (ESP)
Martin Klizan (SVK) v Tomas Berdych (CZE x7)
David Ferrer (ESP x4) v Martin Alund (ARG)
Roberto Bautista Agut (ESP) v Teymuraz Gabashvili (RUS)
Horacio Zeballos (ARG) v Santiago Giraldo (COL)
Gastao Elias (POR) v Alexandr Dolgoplov (UKR x26)
Milos Ranoic (CAN x17) v Carlos Berlocq (ARG)
Alex Kuznetsov (USA) v Igor Sijsling (NED)
James Duckworth (AUS) v Denis Kudla (USA)
Ivan Dodig (CRO) v Philipp Kohlschreiber (GER x16)
Kei Nishikori (JPN x12) v Matthew Ebden (AUS)
Leonardo Mayer (ARG) v Aljaz Bedene (SLO)
Michael LLodra (FRA) v Jarkko Nieminen (FIN)
Denis Istomin (UZB) v Andreas Seppi (ITA x23)
Grigor Dimitrov (BUL x29) v Simone Bolelli (ITA)
Grega Zemlja (SLO) v Michael Russell (USA)
Guido Pella (ARG) v Jesse Levine (CAN)
Albert Ramos (ESP) v Juan Martin del Potro (ARG x8)
BOTTOM HALF
Rafael Nadal (ESP x5) v Steve Darcis (BEL)
Lukasz Kubot (POL) v Igor Andreev (RUS)
Stephane Robert (FRA) v Alejandro Falla (COL)
Adrian Ungur (ROM) v Benoit Paire (FRA x25)
John Isner (USA x18) v Evgeny Donskoy (RUS)
Pablo Andujar (ESP) v Adrian Mannarino (FRA)
Dustin Brown (GER) v Guillermo Garcia Lopez (ESP)
Lleyton Hewittt (AUS) v Stanislas Wawrinka (SUI x11)
Nicolas Almagro (ESP x15) v Jurgen Zopp (EST)
Marinko Matosevic (AUS) v Guillaume Rufin (FRA)
Radek Stepanek (CZE) v Matt Reid (AUS)
Kyle Edmund (GBR) v Jerzy Janowicz (POL x24)
Fabio Fognini (ITA x30) v Jurgen Melzer (AUT)
Julian Reister (GER) v Lukas Rosol (CZE)
Rogerio Dutra Silva (BRA) v Sergiy Stakhovsky (UKR)
Victor Hanescu (ROM) v Roger Federer (SUI x3)
Jo-Wilfried Tsonga (FRA x6) v David Goffin (BEL)
Edouard Roger-Vasselin (FRA) v Ernests Gulbis (LAT)
Fernando Verdasco (ESP) v Xavier Malisse (BEL)
Tobias Kamke (GER) v Julien Benneteau (FRA x31)
Juan Monaco (ARG x22) v Bastian Knittel (GER)
Lukas Lacko (SVK) v Rajeev Ram (USA)
Kenny de Schepper (FRA) v Paolo Lorenzi (ITA)
Marcos Baghdatis (CYP) v Marin Cilic (CRO x10)
Janko Tipsarevic (SRB x14) v Viktor Troicki (SRB)
Andrey Kuznetsov (RUS) v Albert Montanes (ESP)
Marc Gicquel (FRA) v Vasek Pospisil (CAN)
Robin Haase (NED) v Mikhail Youzhny (RUS x20)
Tommy Robredo (ESP x32) v Alex Bogmolov (RUS)
Nicolas Mahut (FRA) v Jan Hajek (CZE)
James Ward (GBR) v Lu Yen-Hsun (TPE)
Benjamin Becker (GER) v Andy Murray (GBR x2)
TOP HALF
Novak Djokovic (SRB x1) v Florian Mayer (GER)
Bobby Reynolds (USA) v Steve Johnson (USA)
Blaz Kavcic (SLO) v Jan-Lennard Struff (GER)
Ryan Harrison (USA) v Jeremy Chardy (FRA x28)
Gilles Simon (FRA x19) v Feliciano Lopez (ESP)
Ricardas Berankis (LTU) v Paul-Henri Mathieu (FRA)
Wayne Odesnik (USA) v Jimmy Wang (TPE)
Dmitry Tursunov (RUS) v Tommy Haas (GER x13)
Richard Gasquet (FRA x9) v Marcel Granollers (ESP)
Andreas Haider-Maurer (AUT) v Go Soeda (JPN)
James Blake (USA) v Thiemo de Bakker (NED)
Bernard Tomic (AUS) v Sam Querrey (USA x21)
Kevin Anderson (RSA x27) v Olivier Rochus (BEL)
Philipp Petzschner (GER) v Michal Przysiezny (POL)
Daniel Brands (GER) v Daniel Gimeno Traver (ESP)
Martin Klizan (SVK) v Tomas Berdych (CZE x7)
David Ferrer (ESP x4) v Martin Alund (ARG)
Roberto Bautista Agut (ESP) v Teymuraz Gabashvili (RUS)
Horacio Zeballos (ARG) v Santiago Giraldo (COL)
Gastao Elias (POR) v Alexandr Dolgoplov (UKR x26)
Milos Ranoic (CAN x17) v Carlos Berlocq (ARG)
Alex Kuznetsov (USA) v Igor Sijsling (NED)
James Duckworth (AUS) v Denis Kudla (USA)
Ivan Dodig (CRO) v Philipp Kohlschreiber (GER x16)
Kei Nishikori (JPN x12) v Matthew Ebden (AUS)
Leonardo Mayer (ARG) v Aljaz Bedene (SLO)
Michael LLodra (FRA) v Jarkko Nieminen (FIN)
Denis Istomin (UZB) v Andreas Seppi (ITA x23)
Grigor Dimitrov (BUL x29) v Simone Bolelli (ITA)
Grega Zemlja (SLO) v Michael Russell (USA)
Guido Pella (ARG) v Jesse Levine (CAN)
Albert Ramos (ESP) v Juan Martin del Potro (ARG x8)
BOTTOM HALF
Rafael Nadal (ESP x5) v Steve Darcis (BEL)
Lukasz Kubot (POL) v Igor Andreev (RUS)
Stephane Robert (FRA) v Alejandro Falla (COL)
Adrian Ungur (ROM) v Benoit Paire (FRA x25)
John Isner (USA x18) v Evgeny Donskoy (RUS)
Pablo Andujar (ESP) v Adrian Mannarino (FRA)
Dustin Brown (GER) v Guillermo Garcia Lopez (ESP)
Lleyton Hewittt (AUS) v Stanislas Wawrinka (SUI x11)
Nicolas Almagro (ESP x15) v Jurgen Zopp (EST)
Marinko Matosevic (AUS) v Guillaume Rufin (FRA)
Radek Stepanek (CZE) v Matt Reid (AUS)
Kyle Edmund (GBR) v Jerzy Janowicz (POL x24)
Fabio Fognini (ITA x30) v Jurgen Melzer (AUT)
Julian Reister (GER) v Lukas Rosol (CZE)
Rogerio Dutra Silva (BRA) v Sergiy Stakhovsky (UKR)
Victor Hanescu (ROM) v Roger Federer (SUI x3)
Jo-Wilfried Tsonga (FRA x6) v David Goffin (BEL)
Edouard Roger-Vasselin (FRA) v Ernests Gulbis (LAT)
Fernando Verdasco (ESP) v Xavier Malisse (BEL)
Tobias Kamke (GER) v Julien Benneteau (FRA x31)
Juan Monaco (ARG x22) v Bastian Knittel (GER)
Lukas Lacko (SVK) v Rajeev Ram (USA)
Kenny de Schepper (FRA) v Paolo Lorenzi (ITA)
Marcos Baghdatis (CYP) v Marin Cilic (CRO x10)
Janko Tipsarevic (SRB x14) v Viktor Troicki (SRB)
Andrey Kuznetsov (RUS) v Albert Montanes (ESP)
Marc Gicquel (FRA) v Vasek Pospisil (CAN)
Robin Haase (NED) v Mikhail Youzhny (RUS x20)
Tommy Robredo (ESP x32) v Alex Bogmolov (RUS)
Nicolas Mahut (FRA) v Jan Hajek (CZE)
James Ward (GBR) v Lu Yen-Hsun (TPE)
Benjamin Becker (GER) v Andy Murray (GBR x2)