Chicago - Bob and Mike Bryan, fresh off a US Open doubles triumph, delivered a tie-clinching point Saturday for the United States, ensuring the Americans will play in the Davis Cup World Group next year.
In a playoff against Slovakia, the Bryans routed Lukas Lacko and Norbert Gombos 6-1, 6-2, 6-1 on the indoor hardcourts at Chicago.
That gave the US squad an insurmountable 3-0 lead in the tie after singles triumphs Friday by John Isner and Sam Querrey.
Isner downed Gombos 7-6 (7/5), 6-4, 6-2 while Querrey defeated Martin Klizan 7-6 (8/6), 6-3, 6-3.
The Americans, who have won the trophy a record 32 times, last captured the Davis Cup in 2007.
Davis Cup World Group results this weekend:
Semi-finals
At Paris
France 3 Czech Republic 0
Friday
Richard Gasquet (FRA) bt Tomas Berdych (CZE) 6-3, 6-2, 6-3
Jo-Wilfried Tsonga (FRA) bt Lukas Rosol (CZE) 6-2, 6-2, 6-3
Saturday
Jo-Wilfried Tsonga/Richard Gasquet (FRA) bt Tomas Berdych/Radek Stepanek (CZE) 6-7 (4/7), 6-4, 7-6 (7/5), 6-1
Sunday
Jo-Wilfried Tsonga (FRA) v Tomas Berdych (CZE)
Richard Gasquet (FRA) v Lukas Rosol (CZE)
At Geneva
Switzerland 2 Italy 1
Friday
Roger Federer (SUI) bt Simone Bolelli (ITA) 7-6 (7/5), 6-4, 6-4
Stan Wawrinka (SUI) bt Fabio Fognini (ITA) 6-2, 6-3, 6-2
Saturday
Simone Bolelli/Fabio Fognini (ITA) bt Stan Wawrinka/Marco Chiudinelli (SUI) 7-5, 3-6, 5-7, 6-3, 6-2
Sunday
Roger Federer (SUI) v Fabio Fognini (ITA)
Stan Wawrinka (SUI) v Simone Bolelli (ITA)
Play-offs
At Bangalore
India 1 Serbia 2
Friday
Dusan Lajovic (SRB) bt Yuki Bhambri (IND) 6-3, 6-2, 7-5
Filip Krajinovic (SRB) bt Somdev Devvarman (IND) 6-1, 4-6, 6-3, 6-2
Saturday
Leander Paes/Rohan Bopanna (IND) bt Nenad Zimonjic/Ilija Bozoljac (SRB) 1-6, 6-7 (4/7), 6-3, 6-3, 8-6
Sunday
Somdev Devvarman (IND) v Dusan Lajovic (SRB)
Yuki Bhambri (IND) v Filip Krajinovic (SRB)
At Sao Paulo
Friday
Brazil 2 Spain 1
Roberto Bautista Agut (ESP) bt Rogerio Dutra Silva (BRA) 6-0, 6-1, 6-3
Thomaz Bellucci (BRA) bt Pablo Andujar (ESP) 3-6, 6-7 (6/8), 6-4, 7-5, 6-3
Saturday
Marcelo Melo/Bruno Soares (BRA) bt Marc Lopez/David Marrero (ESP) 6-3, 7-5, 7-5
Sunday
Thomaz Bellucci (BRA) v Roberto Bautista Agut (ESP)
Rogerio Dutra Silva (BRA) v Pablo Andujar (ESP)
At Sunrise, Florida
Israel 2 Argentina 1
Friday
Leonardo Mayer (ARG) bt Bar Tzuf Botzer (ISR) 6-4, 3-6, 6-2, 6-1
Dudi Sela (ISR) bt Carlos Berlocq (ARG) 6-3, 6-7 (5/7), 6-2, 6-2
Saturday
Jonathan Erlich/Andy Ram (ISR) bt Federico Delbonis/Horacio Zeballos (ARG) 6-3, 3-6, 6-1, 3-6, 6-3
Sunday
Dudi Sela (ISR) v Leonardo Mayer (ARG)
Bar Tzuf Botzer (ISR) v Carlos Berlocq (ARG)
At Halifax
Canada 2 Colombia 1
Friday
Vasek Pospisil (CAN) bt Santiago Giraldo (COL) 6-3, 7-6 (7/2), 6-3
Milos Raonic (CAN) bt Alejandro Gonzalez (COL) 6-3, 6-3, 6-2
Saturday
Juan-Sebastian Cabal/Robert Farah (COL) bt Daniel Nestor/Vasek Pospisil (CAN) 7-6 (7/4), 7-6 (9/7), 6-4
Sunday
Milos Raonic (CAN) v Santiago Giraldo (COL)
Vasek Pospisil (CAN) v Alejandro Gonzalez (COL)
At Chicago
USA 3 Slovakia 0
Friday
John Isner (USA) bt Norbert Gombos (SVK) 7-6 (7/5), 6-4, 6-2
Sam Querrey (USA) bt Martin Klizan (SVK) 7-6 (8/6), 6-3, 6-3
Saturday
Mike Bryan/Bob Bryan (USA) v Lukas Lacko/Norbert Gombos (SVK) 6-1, 6-2, 6-1
Sunday
John Isner (USA) v Martin Klizan (SVK)
Sam Querrey (USA) v Norbert Gombos (SVK)
At Perth
Australia 3 Uzbekistan 0
Friday
Nick Kyrgios (AUS) bt Denis Istomin (UZB) 6-4, 7-5, 6-4
Lleyton Hewitt (AUS) bt Farrukh Dustov (UZB) 6-4, 6-4, 6-2
Saturday
Lleyton Hewitt-Chris Guccione (AUS) bt Denis Istomin-Farrukh Dustov (UZB) 6-3, 7-6 (7/5), 6-2
Sunday
Lleyton Hewitt (AUS) v Denis Istomin (UZB)
Nick Kyrgios (AUS) v Farrukh Dustov (UZB)
At Amsterdam
Netherlands 1 Croatia 2
Friday
Mate Delic (CRO) bt Igor Sijsling (NED) 4-6, 6-4, 7-5, 6-2
Robin Haase (NED) bt Borna Coric (CRO) 7-6 (7/4), 6-1, 6-4
Saturday
Marin Cilic/Marin Draganja (CRO) bt Robin Haase/Jean-Julien Rojer (NED) 6-2, 3-6, 6-3, 6-4
Sunday
Robin Haase (NED) v Mate Delic (CRO)
Igor Sijsling (NED) v Borna Coric (CRO)
At Tallinn, Estonia
Ukraine 1 Belgium 2
Friday
Sergiy Stakhovsky (UKR) bt Steve Darcis (BEL) 6-7 (5/7), 6-4, 6-2, 6-2
David Goffin (BEL) bt Illya Marchenko (UKR) 7-6 (7/1), 6-3, 6-1
Saturday
Ruben Bemelmans/Olivier Rochus (BEL) bt Sergei Bubka/Denys Molchanov (UKR) 6-2, 6-3, 2-6, 3-6, 6-2
Sunday
Sergiy Stakhovsky (UKR) v David Goffin (BEL)
Illya Marchenko (UKR) v Steve Darcis (BEL)